Ubezpieczenie samochodu


Samochód stanowi nieodłączny element życia prawie każdego dorosłego człowieka, dziś niewielu ludzi potrafi sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tego środka komunikacji. Dodatkowo auto to duża część majątku trwałego, warto więc zadbać o to, aby go odpowiednio zabezpieczyć, tak aby móc spać spokojnie.

Ubezpieczenie samochodu — obowiązkowe OC

Ubezpieczenie samochodu składa się obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz dobrowolnego ubezpieczenia AC. OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku, chroni ono ofiary wypadków, ale w żaden sposób nie obejmuje sprawców zdarzenia. Oznacza to, że w przypadku spowodowania stłuczki nie można liczyć na żadne odszkodowanie z tytułu tego rodzaju ubezpieczenia. Jest ono szczególnie problematyczne dla osób młodych, nieposiadających żadnych zniżek, opłaty są wtedy dla nich bardzo wysokie — warto jeździć, więc rozważnie, aby jak najszybciej zgromadzić jak największą ilość upustów. Kupując obowiązkowe ubezpieczenie, zwrócić należy uwagę na jego jakość, a więc co oferuje ubezpieczyciel, warto poczytać opinie na internecie o danym ubezpieczycielu, jeżeli ma on problemy z wypłacalnością — lepiej trzymać się od niego z daleka. Nie można brać pod uwagę tylko ceny ubezpieczenia — jego jakość jest równie ważna.

AC — dlaczego warto posiadać ten rodzaj ubezpieczenia?

AC to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni samochód, bez względu na winę (nie jest ważne kto spowodował wypadek). Wiele osób traktuje go jako zbędny wypadek, dlatego ubezpieczane są głównie nowe i bardzo drogie samochody. Posiadanie AC gwarantuje wypłatę odszkodowania w wypadku m.in. kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia. Ubezpieczenie obejmuje naprawdę auta w przypadku wypadków komunikacyjnych, stłuczek parkingowych, uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi (np. gradem lub silnym wiatrem) itp. Posiadanie tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia, więc użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa i spokoju o własny dobytek. Zalety ubezpieczenia AC są niepodważalne, jednak cena tego rodzaju usługi jest bardzo wysoka, dlatego w przypadku starszych samochodów staje się ono nieopłacalne.

Pakiet Assistance — pomoc dla kierowców

Wiele firm ubezpieczeniowych wraz z ubezpieczeniem AC oferuje pakiet Assistance, który zapewnia pomoc kierowcom w różnych sytuacjach, które mogą ich spotkać na drodze. Najpopularniejszą usługą jest oczywiście holowanie, w przypadku gdy samochód jest niezdolny do jazdy. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, wiele firm oferuje dojazd do klienta i naprawę na miejscu drobnych usterek, dostarczenie paliwa, gdy okaże się, że bak jest pusty, a nawet usługę otworzenia samochodu, gdy zostały w nim zatrzaśnięte kluczyki. Przed zakupem pakietu Assistance warto porównać oferty różnych firm i wybrać tą, która oferuje najbardziej rozbudowane usługi w konkurencyjnej cenie. Dodatkowe ubezpieczenia AC plus pakiet Assistance to przede wszystkim oszczędność nerwów, ich posiadanie może w znaczącym stopniu ułatwić życie kierowcy — warto rozważyć ich zakup, żeby móc cieszyć się jazdą i podróżować spokojnie.