Ubezpieczenie mieszkania


Kto powinien wykupić ubezpieczenie mieszkania?

Posiadacz własnego mieszkania często żyje w ciągłym strachu przed tym, że jego własność zostanie skradziona czy też zniszczona. Wydaje się, że posiadacze mieszkań mogą wyzbyć się strachu wykupując ubezpieczenie mieszkania.

Zalety ubezpieczenia mieszkania

Niewątpliwie, największą korzyścią posiadania ubezpieczenia mieszkania jest uczucie spokoju, jakie z tego wynika. Właściciel nie musi obawiać się o to, że w razie nieprzewidzianego wypadku straci cały swój majątek. Zagrożeń dla majątku pozostawionego w mieszkaniu, jak i dla samego mieszkania jest natomiast niezwykle dużo.

Każdy kto kupuje swoje mieszkanie powinien na pewno pamiętać o tym, że może dojść do włamania, w wyniku którego zostanie ono okradzione. Rzecz jasna, na prywatnych, strzeżonych osiedlach, których obecnie powstaje coraz więcej, ryzyko jest nieco mniejsze niż w wolno stojącym bloku. Na tego typu osiedlach jest więcej zabezpieczeń, jednak nie oznacza to, że nie dochodzi tam do kradzieży. Są włamywacze, dla których po prostu nie ma zabezpieczeń, których nie byliby oni w stanie pokonać. Ponadto, również wśród sąsiadów mogą być złodzieje.

Ubezpieczenie, które charakteryzuje wysoka jakość, przyda się więc każdemu posiadaczowi mieszkania, niezależnie od tego gdzie dany lokal się znajduje i jak zaawansowane zabezpieczenia posiada.

Nie tylko kradzież

Zalety ubezpieczenia mieszkania to nie tylko odszkodowanie w przypadku kradzieży i i brak strachu przed nią. Wykupując ubezpieczenie mieszkania właściciel również wykupuje sobie spokój, jeśli chodzi o konsekwencje pożarów, i wszelkich innych niespodziewanych wypadków, które mogą narazić go na duże straty.

Niewątpliwie, dużą zaletą jest to, że większość ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie nawet za te straty, które właściciel poniósł wskutek własnego, nieodpowiedzialnego zachowania. Powinien on jednak przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej upewnić się, jak bardzo wysoka jest jakość wybranej przez niego polisy. Oczywiście, za lepsze pod względem jakości ubezpieczenia uważane są te, które oferują odszkodowanie w większej liczbie przypadków. Niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić poszkodowanemu wypłaty świadczenia, kiedy to on jest odpowiedzialny za wypadek. Są jednak również tacy, dla których nie będzie to miało większego znaczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Trudno określić, ile konkretnie kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Cena jest bowiem zależna od wielu czynników. Przede wszystkim, właściciel mieszkania płaci za jakość ubezpieczenia. Im atrakcyjniejsza jest oferta, tym wyższa jest oczywiście cena ubezpieczenia. Posiadające więcej zalet ubezpieczenie jest droższe, co jest raczej oczywiste.

Ponadto, znaczenie ma również franszyza. Zwykle, ubezpieczyciel nie wypłaca klientowi kwoty równej poniesionym szkodom. Kwota jest przeważnie niższa, gdyż pomniejszona jest właśnie o wysokość franszyzy, którą klient ustala z ubezpieczycielem zanim podpisze umowę o ubezpieczenie.