Ubezpieczenie domu


Ubezpieczenie domu - dlaczego się opłaca?

Nieszczęścia, różnego rodzaju wypadki i katastrofy mogą spotkać każdego. Niektórym ludziom jednak najwyraźniej wydaje się, że ich one nie dotyczą. Nie decydują się oni na ubezpieczenie domu i często czują się z tym całkiem komfortowo. Przestają jednak, kiedy dochodzi do kradzieży, czy pożaru.

Dlaczego warto - przed czym chroni ubezpieczenie?

Każdy kto posiada swój własny dom musi sam zadbać o swoje bezpieczeństwo. O ile bezpieczeństwa mieszkań do pewnego stopnia chroni administracja, o tyle za dom odpowiedzialny jest tylko jego właściciel. Musi więc on liczyć się z tym, że może dojść do kradzieży czy jakiegoś wypadku, powinien więc wcześniej się przed tym zabezpieczyć.

Kradzież, to prawdopodobnie najczęstsza przyczyna ubiegania się o odszkodowanie z ubezpieczenia. Nie ma w zasadzie takich zabezpieczeń, które dawałyby pełną gwarancję uniknięcia kradzieży. Włamywacze często są sprytni i potrafią bez większego trudu sforsować zabezpieczenia i wyłączyć alarm. Nieubezpieczenie domu i jego zawartości w takiej sytuacji okazuje się olbrzymim błędem.

Ubezpieczający swój dom powinien przed podpisaniem umowy o ubezpieczenie domu zrobić listę najcenniejszych rzeczy, które się w nim znajdują. Zrobienie tego sprawi, że w przypadku kradzieży, będzie on wiedział jakiego odszkodowania oczekiwać, gdyż oszacowanie strat będzie bardzo proste.

Pożar, zalanie i inne kataklizmy

Zalety ubezpieczenia domu to niewątpliwie to poczucie bezpieczeństwa jak również praktyczna ochrona przed skutkami kataklizmów, takich jak pożar czy zalanie domu. Każdy posiadacz domu próbuje uchronić dom przed tego typu wydarzeniami, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nieraz może dojść do katastrofy zupełnie nie z jego winy. Uderzenie pioruna, czy powódź spowodowana długotrwałymi opadami deszczu to wydarzenia, na które właściciel nieruchomości nie ma żadnego wpływu. Jednakże, może mieć wpływ na ich konsekwencje. Jeśli wykupi ubezpieczenie domu, którego jakość jest wysoka, to znaczy chroni przed wieloma typami katastrof, może być spokojny o los swojego dobytku.

Warto mieć na uwadze, że oczywiście również, jeśli właściciel domu sam doprowadzi do strat materialnych, nie celowo rzecz jasna, może liczyć na odszkodowanie. Musi on jednak pamiętać o tym, że nie każde ubezpieczenie ma tak samo wysoką jakość. Zalety ubezpieczenia również nie zawsze są takie same, i nie zawsze jest ich tak samo dużo. Ubezpieczający dom powinien więc starannie wybierać ubezpieczenie domu, aby mógł być faktycznie spokojny, że nic mu nie grozi.

Kwota ubezpieczenia

Zalety ubezpieczenia jak i w ogóle jego jakość są tym większe im większe są składki ubezpieczeniowe. Dlatego każdy, kto decyduje się na ubezpieczenie domu powinien się zastanowić, jak wysokiego potencjalnego odszkodowania i jak wysokiej jakości ubezpieczenia potrzebuje. Ponadto, musi on zastanowić się również nad tym, jak wysokie składki ubezpieczeniowe jest w stanie opłacać, aby nie uszczuplić zbytnio swojego budżetu domowego.